آموزش

شناخت انواع گودی کمر و درمان هر یک

درمان گودی کمر

علائم بیماری گودی کمر

شایع‌ترین علامت بیماری گودی کمر، دردهای عضلانی است. اگر انحنای ستون فقرات بیشتر از حد معمول باشد، عضلات در حالت کشیده شده قرار گرفته، درد و همچنین اسپاسم‌های عضلانی اتفاق می‌افتد. گودی کمر فوقانی ممکن است در قسمت بالایی بدن (گردن، کتف، بالای کمر) گسترش یافته و فرد در تمامی این نواحی، احساس درد نماید. در صورت حاد شدن این بیماری، علائم زیر نیز در فرد ظاهر شده که بهتر است هرچه سریعتر به متخصص مراجعه نماید:

 • بی حسی
 • احساس مورمور شدن (گزگز کردن)
 • دردهایی که همراه با شک برقی هستند (حالت تیر کشیدن)
 • کاهش کنترل ادرار
 • ضعف و خستگی
 • کاهش قدرت کنترل عضلات

در حالت‌های فوق، ممکن است افزایش انحنا به حدی بوده که اعصاب بدن را تحت فشار قرار داده باشد. به همین منظور، مراجعه به پزشک در چنین مواردی، برای درمان گودی کمر ضروری است.

گودی کمر کودک

گودی کمر در کودکان ممکن است بدون علائم اولیه و تنها بخاطر ضعف عضلات ناحیه‌ی کمر اتفاق بیفتد. این مدل از گودی کمر را گودی کمر نوجوانی گفته که با افزایش سن و خود به خود، اصلاح می‌شود. اگر کمر فرد ضربه دیده باشد (افتادن، تصادف و …)، ممکن است به دلیل جابجایی استخوان لگن، علائم گودی کمر در وی ظاهر شود. در این صورت، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه شود تا ضمن عکسبرداری، دلیل اصلی تغییر انحنانی ستون فقرات مشخص شود.

در موارد بسیار نادر، به دلیل مشکلات سیستم عصبی و نتیجتا، ضعف عملکردی عضلات بدن، ممکن است فرد مبتلا به گودی کمر شود. مجددا تاکید می‌شود که این موارد بسیار نادر هستند، اما با این حال، در اینجا به چند مورد آن اشاره می‌کنیم:

 • فلج مغزی
 • چسبندگی نخاع به استخوان کمر (بیماری ژنتیکی به نام Myelomeningocele)
 • اختلال عضلانی (بیماری و اختلال ارثی ضعف در عضلات)
 • حرکات غیر اختیاری (بیماری ارثی آتروفی عضلات ستون فقرات)
 • ضعف حرکت مفاصل (بیماری هنگام زایمان به نام Anthrogryposis)

گودی کمر بارداری

با بزرگ شدن جنین و افزایش وزن آن، انحنای ستون فقرات زنان باردار بیشتر می‌شود. این اتفاق برای تنظیم مرکز ثقل بدن بوده و بعد از زایمان، این انحنا به حالت قبلی خود باز می‌گردد. در این مدت، باسن و شکم بانوان باردار مقداری به سمت بیرون حرکت کرده که نباید با بیماری گودی کمر اشتباه گرفته شود. اگر فرد در این دوران احساس درد در ناحیه‌ی کمر داشته باشد، عموما به دلیل تغییرات فشار خون در بدن بوده و به محض فارغ شدن، این علائم نیز بر طرف خواهد شد. با این حال، برای جلوگیری از درد، دنبال کردن حرکات اصلاحی (یا همان ورزش‌های مخوص) در دوران بارداری، توصیه می‌شود.

حسام بداغی
About author

من حسام هستم و متولد سال 74. از وقتی کمتر از هفت سال داشتم، به بازی تخته نرد علاقه مند شدم. با دیجیتال شدن این بازی و تاسیس سایت های شرط بندی، تصمیم گرفتم تا اطلاعات و تجربیات خودم را با تازه کاران و علاقه مندان به این بازی، در میان بگذارم.
  Related posts
  آموزش

  بروکر آلپاری بدون چون و چرا بهترین است

  آموزش

  ایچیموکو بهترین ابزار تریدرها برای شناسایی جهت بازار

  آموزش

  پیش از انجام ونیر کامپوزیت این مطالب را بدانید

  آموزش

  بهترین سایت برای دانلود اندیکاتورهای 2021 فارکس

  دیدگاهتان را بنویسید